FAQ

Sprawdź poziom homocysteiny

Homocysteina ma działanie aterogenne, co oznacza, że przyspiesza rozwój zmian miażdżycowych w tętnicach. Co więcej, wykazuje aktywność prozakrzepową, czyli zwiększa ryzyko potencjalnej zakrzepicy naczyń.
Lekarz zazwyczaj zleci oznaczenie stężenia homocysteiny u pacjentów po incydencie sercowo-naczyniowym (np. po zawale) u pacjentów, u których wcześniej nie stwierdzano czynników ryzyka, u pacjentów po incydencie sercowo-naczyniowym, który wystąpił przed 40. rż. oraz u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek.
W naszej przychodni wykonujemy badania oceny poziomu homocysteiny we krwi koszt takiego badania wynosi €100. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z sekretariatem

IMPORTANT INFORMATION FROM HSE
Measles Case confirmed in Limerick.

A case of measles has recently been confirmed in UHL. This case is an adult and infection was acquired outside the country.

Please note:
• The time between exposure to measles and developing the rash is usually 14 days (range 7-21 days).
• People are infectious from 4 days before rash starts until 4 days after.

Measles symptoms and signs include:
• High fever
• Cough
• Runny nose
• Red eyes
• Red rash that starts on head and spread down the body- this normally starts a few days after onset of illness. The rash consists of flat red or brown blotches, which can flow into each other. It lasts about 4-7 days.
• Vomiting, diarrhoea and tummy pain may also happen.
• Kopliks spots may be seen

We have advised that anyone who develops measles symptoms should:
• Stay at home from work. Children should not attend school or crèche.
• Call the Department of Public Health at 061 – 483338 to advise that they think they/their child may have measles.
• Telephone their GP so that they can be seen at a time/place when no one else is there (to avoid infecting others).

Those who may be at risk of measles infection include anyone who has not had measles infection in the past (most people born prior to 1978 have had measles infection) and those who have not been fully vaccinated (i.e. if they have not had two doses of the MMR vaccine).

Cryptosporidium "Cryp" Outbreak in Limerick 1/2018
I’ve just been notified about outbreak of "Cryp" of the following creche in Limerick: Tall Trees Crèche, Golf Links Road, Monaleen. Therefore there are closed until the outbreak settled. Possible the next creche can be involved .
How to protect your child & basic knowledge:
 Cryptosporium lives in water and can be found in your tap water at home.
 Main symptoms involved diarrhoea, nausea , stomach cramps, low fever. It can affect children and adults. Symptoms can last days to weeks.
Protection
 Boil tap water always before consumption. (don’t forget about washing fruits eg apples)
 Ill children need stay at home until 48 h after the symptoms subsided.
 Avoid using swimming pool
Treatment:
Most important is water intake as much as possible, probiotic, anty-diarrhoea medicine available in pharmacy.

Nie czekaj na zawał! Możesz go nie przeżyć! Działaj dziś!

Posłuchaj historii młodego kierowcy po zawale.
www.youtube.com/watch?v=2mGtcdzgevc

Dochodzisz do 40-stki? Ciężko pracujesz? Czujesz się często przemęczony? Stress cię nie opuszcza?
Nie pozwól sobie na udar czy zawał. Nie stać się na to!
Jeśli chcesz zdrowo dożyć do emerytury mogę Ci w tym pomóc. Dr Jacek Sulmowski ( twój GP)

Już w grudniu rozpoczynamy miesięczny, coroczny kardiologiczny przegląd.
To okazja do sprawdzenia stanu twojego zdrowia.
Tego nie zastąpią przypadkowe badania, przypadkowych lekarzy w Polsce.

U nas wykonamy to co najważniejsze.
( badania fizykalne, holter, EKG, rozbudowany panel badań krwi i moczu, ocena zaawansowania miażdżycy w twoich naczyniach ultrasonograficzna, używki i styl życia). W razie potrzeby skierujemy na dalsze badania. Zadbaj o swoje zdrowie.

Pamiętaj!
Statystyki mówią, że 48% osób z zawałem którzy uważali sie do tej pory za zdrowych umiera zanim dotrą do szpitala gdzie mogą być fachowo leczeni.

Akceptujemy medical card.

Pakiet kardiologiczny €200 - twoje życie i zdrowie warte jest o wiele więcej. ( dla pacjentów z MC oraz naszych pacjentów upusty)

FAQ:

*Co oznacza wizyta kontrolna?

–Wizyta kontrolna to wizyta zalecona przez doktora, dotycząca tej samej jednostki chorobowej, która była konsultowana przez lekarza podczas pierwszej wizyty (max. do tygodnia czasu).

*Czy mogę przyjść zbadać krew?
-Tak, ale tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Osoby z medical card powinny zapoznać się z zasadami korzystania z medical card przed badaniem - czytaj więcej

*Czy muszę umawiać się na wizytę, by przedłużyć receptę?

-Pacjenci, którzy byli wcześniej na wizycie i chcą przedłużyć leki, mogą złożyć zamówienie telefonicznie, również sms-em i odebrać receptę w przychodni.
Natomiast, jeśli pacjent nigdy u nas nie był, a chciałby samą receptę, musi przyjść na konsultację.

Ile kosztuje konsultacja lekarska?
-Wokół tego tematu powstaje dużo nieporozumień. Standardowa konsultacja (15 min) dla naszych pacjentów prywatnych kosztuje €55. Pacjenci z kartą medyczną do dr Sulmowskiego nie ponoszą żadnej opłaty. Pacjenci od innych lekarzy GP chcących zasięgnąć opinii lekarskiej w naszej przychodni muszą się liczyć z wyższym kosztem. Na cenę konsultacji ma także wpływ jej czas trwania. Generalnie im bardziej konsultacja wykracza poza 15 min, tym bardziej należy spodziewać się wyższej opłaty. Niestety większość z nas po wejściu do gabinetu traci poczucie czasu i 15min wydaje się bardzo krótkim okresem. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze przygotować się do wizyty (czytaj: Masz wizytę u lekarza? Przygotuj się). Szczegółowy cennik dostępny jest w sekretariacie oraz na tablicy informacyjnej.

Kogo dotyczy zwrot "nasi pacjenci"
Osoby spełniające jeden z poniższych wymagań:
1 .Są to osoby bez karty medycznej, które regularnie korzystają z naszych usług tzn. miały u nas co najmniej dwie niezależne konsultacje w ciągu ostatnich 12 m-cy.
2. Matki z dziećmi zapisane do nas na program Maternity, a następnie na szczepienia.
3. Dzieci zapisane na program "under 6" do naszej przychodni
3. Osoby posiadające kartę medyczną w naszej przychodni

Nasi pacjenci mogą korzystać z badań oraz upustów cenowych jak np niższa ceny konsultacji lekarskiej, niższe ceny testów alergicznych i wiele innych jak upusty.
Osoby nie będące naszymi pacjentami odwiedzające nas rzadziej ponoszą wyższe ceny konsultacji lekarskiej (wg. cennika dostępnego w poczekalni)

Czy pacjenci z Medical Card u Dr Sulmowskiego mogą zapisywać się na program ciążowy do innej przychodni?

Wokół tego tematu jest dużo nieporozumień, gdyż wiele pacjentek myśli, że tutejsze rozwiązania są takie same jak w Polsce.
Niestety, tylko zarejestrowany w IMC specjalista lekarz rodzinny (nie ginekolog) ma prawo do przyjmowania samodzielnie pań w ciąży na bezpłatny program ciążowy. Wiąże się to z faktem, że pod koniec programu ciążowego jest ocena dwukrotna noworodka, gdzie lekarz ginekolog, jak i inni lekarze nie-GP nie mają odpowiednich do tego kwalifikacji. Z podobną sytuacją mamy do czynienia, gdy kobieta w ciąży ma np. zaostrzenie astmy, bóle kręgosłupa czy infekcje. Dlatego w praktyce, w przychodniach irlandzki pacjentki z MC mają tylko jednego lekarza GP i nie korzystają z programu Maternity u innego lekarza, GP czy ginekologa. Dlatego naszym pacjentkom w ciąży radzimy korzystać z dostępnego w naszej przychodni programu metanity gwarantującego zgodnie z prawem korzystanie z programu Matertnity. Nie zabraniamy natomiast okresowej kontroli prywatnie u wybranego lekarza ginekologa, jeśli zajdzie taka potrzeba. Przypominamy tylko , że lekarz ten powinien po odbytej konsultacji, na piśmie, poinformować lekarza GP o wynikach przeprowadzonej konsultacji. Niezrozumiała niechęć do wystawiania takich listów, powinna wzbudzać w nas czujność, co do jakości usług danego lekarza.

Dostałem list z Sociala/ szpitala/ prawnika/ubezpiecznia w sprawie mojej choroby/zwoleniania ale nie rozumiem co tam jest napisane. Chcę pokazać to doktorowi.

Tak to dość częsty problem naszych pcjentów. W takiej sytuacji przynosimy list do recepcji i pokazujemy go sekretarce która bezpłatnie po zapoznaniu się z listem udzieli informacji czy będzie potrzebna wizyta u doktora czy też nie. W razie konieczności: odpowiedzenia na list, wypełnienia formularza przez doktora lub zadzwonienia do irlandzkiej instytucje celem wyjaśnienia sprawy pacjent pozostawia list w sekretariacie i uiszcza stosowną opłatę zgodnie z cennikiem dostępnym w recepcji.