Profilaktyka

Profilaktyka

kle.jpgRozpoczął się sezon wakacyjny i wszyscy rozjechaliśmy się po całym świecie by zaznać trochę radości życia. Aby ta radość była pełna musimy mieć świadomość, że rozpoczął się także okres aktywności kleszczy które w coraz większym stopniu niepokoją lekarzy i pacjentów.
Z oczywistych względów tematykę kleszcza (a dokładniej Boreliozy którą on przenosi) ograniczę tylko do Polski i Irlandii. Pamiętajmy jednak , że kleszcz atakuje człowieka jak świat długi i szeroki.

Powikłania po ukąszeniu kleszcza mogą być poważne:

Do najpoważniejszych zaliczamy

1. Kleszczowe zapalenie mózgu
2. Zapalenia stawów
3. Choroby serca
4. Dolegliwości reumatologiczne.
5 i wiele innych

Największym problemem jest to, że powikłania te pojawiają się późno i rzadko kojarzone są z kleszczem. Diagnostyka Boreliozy jest skomplikowana. A nad skutecznym leczeniem trwa w środowisku lekarskim szeroka dyskusja i nie jest ono do dziś ściśle sprecyzowane.

Wniosek nasuwa się sam. Najlepiej zapobiegać.

Oto kilka porad jak ustrzec się Borelizy ( ang. Lyme Disease)

1. Kleszcz bytuje w lasach, na skraju łąk. Jeśli wybierasz sie w takie miejsce zaopatrz siebie i
dziecko w kolorowe jasne ubrania, kapelusz zasłaniający kark, dlugie rękawy, i długie spodnie wpuszczone w skarpetki, koszula wpuszczona w spodnie
2 . Kup w aptece repelenty dla siebie, rodziny i ... ew czworonogów z którymi sie bawicie
3. Po udanym dniu zawsze wieczorem sprawdź dokładnie swoje ciało ( i dzieci) czy nie ma kleszcza. Ulubione ich miejsca to: kark, pachy, pod kolanami. Ale mogą być wszędzie. Zajrzyj do pępka i ucha dziecka oraz za uszami. Pamiętaj : szukasz czasem 1mm kropki wiec łatwo przegapić.
4. W przypadku stwierdzenia kleszcza należy jak najszybciej go usunąć. Uważa sie, ze usunięcia szybkie kleszcza w ciągu 24-48 godzin zmiejsza zarażenie boreliozą. Przed usunięciem zrób zdjęcie kleszcza, zaznacz w kalendarzu dzień ukąszenia i przechowaj usuniętego kleszcza w pustym pojemniku. (moze to później pomóc lekarzowi w postawieniu właściwej diagnozy)
5. Wykrytego kleszcze nie należy : topić, smarować masłem, przyżegać ogniem, sciskać etc. gdyż tego rodzaju zabiegi powodują wyrzut zawartości śliny kleszcza do skóry, a z nim Borelii.
Najlepiej z góry zaopatrzyć sie w specjalne urządzenia do usuwania kleszcza dostępne w aptekach w Polsce lub Irlandii lub zgłosić sie do lekarza rodzinnego celem usunięcia kleszcza.
6. Pamiętajmy. Nie każdy kontakt z kleszczem przenosi Borelie. Świadomość obszarów endemicznych, odpowiednia technika usuwania kleszcza, oraz obserwacja miejsca po ukąszeniu przez co najmniej 4 tygodnie skutecznie zmniejszają możliwość rozwoju boreliozy
7. W przypadku wystąpienia rumienia w okolicy ukąszonej zrób zdjęcie.
8. Zawsze skonsultuj sie ze swoim lekarzem rodzinnym jesli masz wątpliwości. kle3.png

Irlandzka rzeczywistość.
Oficjalnie w Irlandii nie ma Boreliozy choć są kleszcze. Nie prowadzi się tu badań epidemiologicznych w tym kierunku i nie ma ośrodków leczenia boreliozy.
Na konferencji naukowej tegorocznej poświęconej Boreliozie w Irlandii w której miałem przyjemność uczestniczyć na ok 300 osób które jako pacjenci wzięli w niej udział, u aż 50 wykryto Borelioze. Tak więc fakty mówią same za siebie.
Nieoficjalnie przyznaje się, że w Irlandii jest także Borelioza i ok kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy Irlandczyków żyje z nią będąc tego nieświadomymi. Niektórzy mówią o pełzającej epidemii Boreliozy w całej Europie.