USG bioderek

Szacuje się, że u około 2 niemowląt na 1000 urodzonych występuje dysplazja stawów biodrowych. W 60% procentach jest lewostronna (częstsze położenie płodu na lewej stronie w czasie ciąży) i około pięciokrotnie częściej spotykana u dziewczynek (prawdopodobnie wpływ hormonów matki). Niestety u wielu dzieci wciąż pozostaje nierozpoznana z powodu niemożliwosci wykonania wczesnego badania USG. Badanie fizykalne przeprowadzane przez lekarza nie jest tak precyzyjne i czułe jak badanie USG. W efekcie właściwa diagnoza zostaje postawiona najczęściej, kiedy dysfunkcja stawów biodrowych jest już oczywista nawet dla laika (np. uciążliwe bóle stawów biodrowych czy utykanie przy chodzeniu) i kiedy jedynym leczeniem pozostaje operacja. Tymczasem dysplazja stawu biodrowego jest w 99% uleczalna bez operacji pod warunkiem, że zostanie wcześnie zdiagnozowana i leczona!!

Wyróżniono DWIE POSTACIE DYSPLAZJI. Pierwsza, z którą rodzi się już noworodek i druga, która rozwija się dopiero po urodzeniu. Dlatego w chwili obecnej za optymalny schemat postępowania uznaje się badanie USG bioderek wykonane jak najwcześniej po urodzeniu, następnie w 6 tygodniu, potem w 3 i 6 miesiącu życia. Kluczowym momentem są pierwsze tygodnie życia, kiedy niedojrzały staw biodrowy można leczyć z bardzo dobrym efektem. Im później leczenie zostanie podjęte, tym trwa ono dłużej, jest bardziej bolesne, a jego wyniki są mniej pewne. Uważa się, że leczenie powinno być zakończone zanim dziecko zacznie obciążać staw biodrowy podczas nauki raczkowania i chodzenia.

Dlatego zapraszamy wszystkie mamy na badania USG bioderek ich dzieci już w pierwszych tygodniach po porodzie. Badanie jest bezbolesne i nieszkodliwe dla dziecka, a korzyści z wczesnej diagnostyki nie do przecenienia. Dla pacjentek będących u nas na programie Maternity and Infant Scheme cena USG bioderek tylko 100 Euro (regularna cena 150 Euro).

Dla rodziców - Profilaktyka ułożeniowa dziecka

tak badam