Witamina D - brać czy nie brać w Irlandii?

VitD.jpgO roli witaminy D w zdrowym odżywianiu wiemy już wiele. Jej niedobór prowadzi do uczucia ogólnego osłabienia, bólów mięśniowo-kostnych, ogólnego poddenerwowania, a w starszym wieku do osłabienia kości i osteoporozy. U dzieci może początkowo pojawić się niepokój, upośledzenie przyboru masy ciała i wzrostu aż w końcu typowe dla krzywicy pocenie się główki, objaw piłeczki pingpongowej, bruzda Harrissona, różaniec krzywiczy i odkształcenia kości długich. Ostatnie badania przeprowadzone przez lekarzy z Cork wykazały, że aż 90 procent populacji mieszkańców wyspy ma niedobory tej witaminy.

Czy powinniśmy więc zacząć wszyscy stosować suplementy Witaminy D3?

Z pewnością tak, jeśli występują u nas czynniki ryzyka jak np.: przebywanie przez większość dnia w zamkniętych pomieszczeniach (zbyt krótka ekspozycja na słońce) zakrywanie skóry ubraniami, filtry słoneczne o wysokim numerze, miejsce zamieszkania powyżej i poniżej 35 stopnia równoleżnika (Irlandia leży pomiędzy 51 i 55), następnie nadwaga, karmienie piersią, ciąża mnoga, wegetarianie nie spożywający ryb, przewlekłe choroby nerek i wątroby, celiakia, choroba Crona, niewydolność trzustki czy przyjmowanie kortykosteroidów.
Jednocześnie jest coraz więcej doniesień o dobroczynnym działaniu wysokich dawek tej witaminy. Wg naukowców ma ona nas chronić przed rakiem jelita grubego i piersi, przed cukrzycą, chorobami układu krążenia, nadciśnieniem, stwardnieniem rozsianym czy stanami zapalnymi jelit.

Co zatem czynić by mieć pewność, że mamy wystarczająco wysoki poziom Witaminy D?

Istnieją dwa źródła tej witaminy dla człowieka. Pierwsze to promienie słońca UVB, które w naszej skórze wytwarzają pre vitD, a ta następnie jest przetwarzana w wątrobie i nerkach do pełnowartościowej wit. D3. To źródło dostarcza aż 80-90% Witaminy D, której potrzebujemy. Drugie to dieta, a spośród niej najbogatsze w witaminę D produkty to: ryby jak makrela (8,8 mcg vit D na 100g), łosoś (7,1 mcg/100g), tuńczyk (3mcg/100g), sardynki powinny znaleźć się w naszym jadłospisie przynajmniej dwa razy tygodniowo. Dla dzieci zaś (FSAI) poleca produkty z dodatkiem wit D jak np. płatki śniadaniowe typu Corn Flakes (4,2mcg/100g), Rice Krispies czy Choco’s gdzie dodatkowym plusem jest połączenia podaży witaminy D z wapnem obecnym w mleku.

Dzienne zapotrzebowanie na wit D wynosi:
340IU dla dzieci w wieku poniżej 6 mcy,
280IU od 6mca do 3 lat,
400IU dla dorosłych oraz kobiet w ciąży.
(Uwaga! zalecenia NHS w UK– nieco inne niż HSE w Irlandii).

Obecne wytyczne HSE zalecają przyjmowanie wit D3 przez niemowlęta do 12 m-ca życia. Jednakże w świetle nowych doniesień dotyczących niedoborów wit D w populacji irlandzkiej wydaje się być rozsądne stałe suplementowanie naszej diety wit D także po przekroczeniu 1 roku życia.

O niedoborze Vit D mówimy, kiedy jej stężenie we krwi spada poniżej 50 nmol/L. Przy poziomie 30-50 nmola/l możemy zaobserwować pierwsze zmiany we krwi, zaś poniżej 25nmol/L(10mcg/L) także objawy kliniczne opisane na początku artykułu.

W jaki sposób uniknąć niedoborów tej witaminy w naszej organizmie ?

Przede wszystkim spędzanie wolnego czasu aktywnie na słońcu, Uważa się że 20-30 min trzy razy w tygodniu spędzone na słońcu w okresie od kwietnia do września tu w Irlandii wystarcza do odpowiedniej syntezy ilości tej witaminy w tym okresie. Osoby z ciemną karnacją potrzebują 2-3 krotnie dłuższej ekspozycji.
Następnie zwróćmy uwagę na naszą dietę w której powinny się znaleźć produkty bogate w Wit D jak już wyżej wspomniane np. olej rybi (a więc spożycie ryb) nastepnie, szpinak, olej z wątroby dorsza, żółtko jajka oraz żywność z dodatkiem vitD (np wspomniane wyżej płatki śniadaniowe). W okresie zimowym stała suplementacja preparatami witaminowymi tak dla dzieci jak i dla dorosłych wydaje sięw Irlandii uzasadniona. Uwaga! Dzieci na sztucznym mleku jak np. Aptamil także wymagają podawania witaminy D aby osiągnąc jej poziom wystarczający do prawidłowego rozwoju.

Preparaty z wit. D rekomendowane przez HSE dla niemowląt w Irlandii dostępne w aptece:

Abidec Vitamin D3 Drops Chefaro Ireland, Ltd.,
Baby D KoRa Healthcare Ltd.,
BabyVitD3 Drops Shield Health Ltd.,
BabyVitD3 Pump

Vit.D 5mcg=200IU

Przyg. Dr Jacek Sulmowski